Robotnikowi najemnemu pozwala się pracować na własne utrzymanie, a więc pozwala mu się żyć o tyle tylko, o ile przez pewien czas pracuje darmo dla kapitalistów (a zatem i dla tych, którzy wraz z nimi uczestniczą w zjadaniu wartości dodatkowej); że cały system produkcji kapitalistycznej obraca się dokoła zagadnienia, jak zwiększyć ilość tej darmowej pracy przez przedłużenie dnia pracy albo przez zwiększenie jej wydajności, większe natężenie siły roboczej itd.; że przeto system pracy najemnej jest systemem niewolnictwa, przy czym niewolnictwo to staje się tym cięższe, im bardziej rozwijają się społeczne siły wytwórcze pracy bez względu na to, czy robotnik otrzymuje lepszą czy gorszą zapłatę.

Karl Heinrich Marx (Karol Marks)

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
z publikacji: Krytyka programu gotajskiego
Kategorie: polityczne, socjalistyczne, komunistyczne

Komentarze z facebooka

Podobne cytaty

Przyzwyczajenie! – robotnica zręczna, ale bardzo powolna, która zrazu pozwala naszemu duchowi cierpieć całe tygodnie w tymczasowej siedzibie, ale którą mimo wszystko winniśmy błogosławić, bo bez przyzwyczajenia, zdany na własne środki, duch nasz nie byłby zdolny uczynić nam żadnego mieszkania mieszkalnym.

Marcel Proust

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: filozoficzne

Ja jestem liberałem – i uważam, że kobieta, która chce pracować poza domem, powinna mieć takie prawo. Sprzeciwiam się tylko sztucznemu subwencjonowaniu tej pracy, poprzez np. podatek progresywny i subwencje do komunikacji zbiorowej oraz nieustanną propagandę, utrzymującą, że kobieta „powinna pracować” (jakby zajmowanie się domem nie było pracą!).

Źródło: z blogu JKM, 22 października 2008 r.

Janusz Korwin-Mikke

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o ekonomii, o sobie

Żyjemy teraz w czasach innego ustroju. Kilkanaście lat temu, na skutek reguł ekonomicznych i kapitalizmu, zamknięto kilkadziesiąt kopalń. Rozbito całkowicie tę starą strukturę, to tradycyjne miejsce pracy. Mój film pokazuje, jak silne były te więzi, to wspólne życie. To byli ludzie, którzy mieli własne reguły, własne szczęście. Tego Śląska już nie ma.

Nawiązanie do filmu "Perły w koronie". Źródło: wywiad dla Onet FILM

Kazimierz Kutz

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o narodach, o Śląsku

Wy macie pracować po to, żeby nie trzeba było strzelać.

Słowa wypowiedziane przez J. Tischnera podczas jego wykładu dla agentów UOP. Źródło: http://wyborcza.pl/1,135424,16932796,Nieznany_wyklad_Tischnera_dla_polskich_agentow.html

Józef Tischner

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych

Lubię pracować z aktorami którzy nie muszą niczego udowadniać.

Clint Eastwood

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie, o aktorstwie