Theo Jansen

dodaj autora do ulubionych w menu strony
• Narodowość: Holenderska
• Data urodzenia: niedziela, 14 marca 1948
• Profesje: Naukowiec, fizyk, artysta niekonwencjonalny

Informacje / skrót życiorysu

Theo Jansen to holenderski artysta który jest z wykształcenia fizykiem. Łączy sztuką i naukę, tworząc tzw. sztukę kinetyczną gdzie obiekty w zamierzony sposób poruszają się pod wpływem zjawisk fizycznych takich jak wiatr, zmiana temperatury lub ciśnienia powietrza. Tego typu instalacje często mają duże rozmiary w porównaniu do tradycyjnych dzieł sztuki. Scenerią którą najczęściej wykorzystuje Theo Jansen do ich budowy są piaszczyste plaże.

Wybierz cytaty Theo Jansena według kategorii

Bariery między sztuką a inżynierią istnieją tylko w naszych umysłach.

Ang: The walls between art and engineering exist only in our minds.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o kulturze i sztuce, o umyśle, duszy, o nauce, naukowe

Od 1990 roku pracuję nad tworzeniem nowych form życia. Te formy życia nie są w oparciu o proteiny [...] moje zwierzęta mają inny podstawowy budulec - używam plastikowych rurek.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie

Bardzo lubię naukę. Profesor w szkole średniej zainspirował mnie, to przez niego zacząłem studiować naukę na uniwersytecie. Jednak kiedy się tam znalazłem... tematy mnie wciągały, ale musiałem zdawać te wszystkie egzaminy i to było jak praca w biurze. Nie mogłem tego wytrzymać.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie

Oczywiście wolałbym wokół siebie mieć naturę, ale nie musi być to dokładnie ten sam rodzaj wegetacji z nostalgicznych powodów. Natura jest w ruchu i tworzy nowe rzeczy.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o przyrodzie, naturze, biologii

Myślę, że w pewnym momencie Holandia stanie się jednym wielkim miastem. To nieuniknione, kiedy żyjesz w kraju zamieszanym przez tak wielu ludzi. Nie stać nas na pozostawienie natury samej sobie. Niektórzy ludzie twierdzą, że wydmy powinny być w pierwotnym stanie, ale to dla mnie dziwne aby pozwolić rzeczom być takimi jakie były 500 lat temu.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o przyrodzie, naturze, biologii, o Holandii

Małe rzeczy mogą mnie fascynować. Chmury pobudzają moją wyobraźnię, czasami po prostu gdzieś siadam i marzę przez długi czas. Twoja głowa to także komputer. Kiedy marzysz, symulujesz świat w którym żyjesz.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie, o umyśle, duszy