Stanisław Lem

Profesje Stanisława Lema: Pisarz, Pisarz science fiction

Stanisław Lem żył w latach 1921 - 2006, filozof, futurolog, był prawdopodobnie najbardziej znanym i cenionym Polskim pisarzem gatunku science fiction na świecie.

dodaj autora do ulubionych w menu strony  • Stanisław Lem a inne osoby: cytaty o Stanisławie Lemie  • Narodowość: Polska  • Data urodzenia: poniedziałek, 12 września 1921  • Data śmierci: poniedziałek, 27 marca 2006 

Obrazek losujący co 10 minut cytaty Stanisława Lema

Stanisław Lem cytat

Poniższy kod obrazka możesz wstawić np. na swój blog albo jako sygnaturkę na forum.


↕ najlepsze wg. polubień ↕

Jest nas dopiero jakieś 6 mld, a już nam trudno ze sobą wytrzymać. Nie przypadkiem więcej żołnierzy szkoli się dzisiaj w opanowywaniu tłumów niż w walkach frontowych. Bo w większości cywilizowanych krajów tłum - kibiców, bezrobotnych, wrogów globalizacji - staje się już dzisiaj większym zagrożeniem niż armia sąsiada. Im większy tłum, tym ludzie zachowują się mniej odpowiedzialnie.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: obserwacje, socjologiczne, o świecie, o człowieku, ludziach

Nic się nie sprawdziło. Okazało się, że rację miał tylko Antoni Gołubiew, który lubił powtarzać, że przyszłość polega na tym, iż „wszystko jest inaczej” - inaczej, niż sobie wyobrażamy. I tak rzeczywiście jest. Z tym że inaczej - nie znaczy ani wspanialej, ani straszniej. Po prostu inaczej.

Źródło: http://solaris.lem.pl/home/wywiady/55-wywiady/205-malpa-w-podry?start=1

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o przyszłości

Cała sztuka życia w takim świecie, w jakim teraz żyjemy, polega na rezygnowaniu z 99 proc. tego, co możliwe, żeby się skoncentrować na tym jednym procencie, który dla nas jest ważny. Nie można mieć wszystkiego naraz.

Wywiad Jacka Żakowskiego ze Stanisławem Lemem: http://solaris.lem.pl/home/wywiady/55-wywiady/205-malpa-w-podry

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: życiowe, o życiu, o świecie

W kinie amerykańskim obowiązuje czysto komercyjne podejście. Nie można mieć złudzeń. Teraz akurat dobrze sprzedaje się science-fiction. Czasami, jak w w wypadku adaptacji Dicka czy „Solaris” Hollywood idzie na pewien eksperyment, bo chce poszerzyć repertuar, ale tak naprawdę w tej zabawie chodzi tylko o pieniądze. Duże pieniądze. Ja nie mam aż tyle wolnego czasu, żeby dniami i nocami oglądać te wszystkie filmy. Na pewno nic ciekawego nie zwabiło mnie w ich treści. Coraz młodsi reżyserzy straszą nas ciągle tym samym – narkotykami, robotami, ale są to odgrzewane kotlety przyprawione nowymi zapachami. Nikt nie wymyślił nic nowego.

Źródło: wywiad z 2003 r., http://film.onet.pl/wiadomosci/wywiad-ze-stanislawem-lemem,3,3802724,wiadomosc.html

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
powiązane hasła: film, kino
Kategorie: o kulturze i sztuce

Długo wahałem się czy sprzedać Amerykanom opcję na „Solaris”, ale w pewnym momencie pomyślałem sobie: „Jesteś już stary, nie bądź zawsze taki na nie”. Teraz klamka zapadła i nie mam już nic do komentowania, a jednak wyobrażenie sobie armii ludzi, którzy znęcają się nad moim tekstem nie przyprawia mnie o kolorowy zawrót głowy.

O sprzedaży amerykanom prawa do ekranizacji powieści Solaris. Źródło: http://film.onet.pl/wiadomosci/wywiad-ze-stanislawem-lemem,1,3802724,wiadomosc.html

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie

Jak pan chce w Polsce szczęśliwie żyć, musi mieć pan pieniądze i miedziane czoło. Inaczej nic z tego.

Źródło: wywiad z 2005 roku

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: śmieszne, Ironiczne, o narodach, o Polsce

Zwrócił pan uwagę, że strasznie narzekamy? Ciągle słyszę, że to dziś szalenie niepopularne: narzekać. Ale co robić, skoro jedyną dobrą rzeczą, jaką można powiedzieć o Polsce, jest to, że mamy bardzo przystojne dziewczęta. One może nie zawsze są mądre, ale przynajmniej dobrze wyglądają.

Źródło: wywiad z 2005 roku

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: katastroficzne, pesymistyczne, o narodach, o Polsce

Jeśli pyta pan o przyszłość ludzkości, to myśląc o tym, niezmiennie odczuwam niepokój. Zmierzamy bowiem nieuchronnie w stronę konfliktu nuklearnego.

Źródło: wywiad z 2005 roku

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: katastroficzne, pesymistyczne

Tymczasem w świetle tych eksperymentów godność osoby ludzkiej można porównywać z ciastem, które się wałkuje na stolnicy i potem, wedle fantazji wałkującego, wykrawa się z niego gwiazdki, kółka. Jest to trochę makabryczne. Próbujemy zawłaszczać to, o czym do tej pory decydowała statystyka naturalna. Powinniśmy przynajmniej mieć świadomość, że jako decydenci musimy ponosić odpowiedzialność za to, co robimy.

Lem o manipulacjach genetycznych człowieka. Źródło: http://www.polityka.pl/kultura/rozmowy/175232,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: moralizatorskie, etyczne, o nauce, naukowe

Dzisiaj science fiction ustępuje miejsca fantasy. Pojawiają się jakieś elfy, zjawy baśniowe, demony. Nie ma w tym gatunku miejsca dla pisarzy mówiących o rzeczach, które mogą stać się ważne dla świata.

Źródło: wywiad dla polityka.pl, http://www.polityka.pl/kultura/rozmowy/175232,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o literaturze, o książkach
↕ najlepsze wg. polubień ↕

▲ do góry ▲