Richard Dawkins o przyrodzie, naturze, biologii

• Zobacz wszystkie cytaty Richarda Dawkinsa • Zobacz wszystkie cytaty o przyrodzie, naturze, biologii
Profesje Richarda Dawkinsa: Naukowiec, biolog

Clinton Richard Dawkins urodzony w 1941 roku to Brytyjczyk - zagorzały ateista który stworzył pojęcie memu i memetyki wspierające koncepcję ewolucji biologicznej. Z wykształcenia zoolog.

dodaj autora do ulubionych w menu strony  • Narodowość: Brytyjska  • Data urodzenia: środa, 26 marca 1941 

Obrazek losujący co 10 minut cytaty Richarda Dawkinsa

Richard Dawkins cytat

Poniższy kod obrazka możesz wstawić np. na swój blog albo jako sygnaturkę na forum.


Przez połowę czasu geologicznego nasi przodkowie to były bakterie. Większość istot to nadal bakterie, a każda z naszych trylionów komórek jest kolonią bakterii.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o przyrodzie, naturze, biologii

My ludzie jesteśmy bardzo ważną manifestacją bomby replikującej. To przez nas - przez nasze mózgi, naszą kulturę symboliczną i naszą technologię, ta eksplozja może postępować aż do następnego etapu i rozbrzmieć przez przestrzeń kosmiczną.

Ang.: "We humans are an extremely important manifestation of the replication bomb, because it is through us - through our brains, our symbolic culture and our technology - that the explosion may proceed to the next stage and reverberate through deep space."

Teoria ewolucji, dzięki skumulowanej selekcji naturalnej, jest jedyną znaną teorią, która jest zdolna wyjaśnić istnienie skomplikowanych zorganizowanych struktur.

Ang.: "The theory of evolution by cumulative natural selection is the only theory we know of that is in principle capable of explaining the existence of organized complexity."

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o przyrodzie, naturze, biologii, o nauce, naukowe

Jesteśmy bardzo, bardzo niezwykłym gatunkiem.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o przyrodzie, naturze, biologii

Umrzemy i to czyni z nas szczęściarzy. Większość ludzi nigdy nie umrze, ponieważ nigdy się nie narodzi. Ludzi, którzy potencjalnie mogliby teraz być na moim miejscu, ale w rzeczywistości nigdy nie przyjdą na ten świat, jest zapewne więcej niż ziaren piasku na pustyni. Wśród owych nienarodzonych duchów są z pewnością poeci więksi od Keatsa i uczeni więksi od Newtona. Wiemy to, ponieważ liczba możliwych sekwencji ludzkiego DNA znacznie przewyższa liczbę ludzi rzeczywiście żyjących. Świat jest niesprawiedliwy, ale cóż, to właśnie myśmy się na nim znaleźli, ty i ja, całkiem zwyczajnie.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o śmierci, o przyrodzie, naturze, biologii, o nauce, naukowe

Zachowanie organizmu służy maksymalizacji szansy przetrwania genów odpowiedzialnych za „to zachowanie”, niezależnie od tego, czy są to jego geny, czy geny ulokowane w innym organizmie.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o przyrodzie, naturze, biologii