Richard Dawkins o nauce, naukowe

dodaj autora do ulubionych w menu strony
• Zobacz wszystkie cytaty o nauce, naukowe
Zobacz wszystkie cytaty Richarda Dawkinsa
• Narodowość: Brytyjska
• Data urodzenia: środa, 26 marca 1941
• Profesje: Naukowiec, biolog

Informacje / skrót życiorysu

Clinton Richard Dawkins urodzony w 1941 roku to Brytyjczyk - zagorzały ateista który stworzył pojęcie memu i memetyki wspierające koncepcję ewolucji biologicznej. Z wykształcenia zoolog.

Wybierz cytaty Richarda Dawkinsa według kategorii

Wszechświat gdzie istnieje Bóg wyglądałby całkiem inaczej od wszechświata bez niego. Fizyka, biologia gdzie jest Bóg musi wyglądać inaczej. Dlatego podstawowe założenia religii są naukowe. Religia to teoria naukowa.

Ang.: "A universe with a God would look quite different from a universe without one. A physics, a biology where there is a God is bound to look different. So the most basic claims of religion are scientific. Religion is a scientific theory."

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: religijne, antyreligijne, o Bogu, Bogach, o nauce, naukowe

Jest niemalże nietaktem zauważyć, że nikt nie szczyci się ignorancją w dziedzinie literatury. Jednak społecznie akceptowalne jest przechwalanie się ignorancją jeżeli chodzi o naukę, a niekompetencja w dziedzinie matematyki to powód do dumy.

Ang.: "It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics."

Teoria ewolucji, dzięki skumulowanej selekcji naturalnej, jest jedyną znaną teorią, która jest zdolna wyjaśnić istnienie skomplikowanych zorganizowanych struktur.

Ang.: "The theory of evolution by cumulative natural selection is the only theory we know of that is in principle capable of explaining the existence of organized complexity."

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o przyrodzie, naturze, biologii, o nauce, naukowe

Ewolucja nigdy nie patrzy w przyszłość.

Ang.: "Evolution never looks to the future. "

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o nauce, naukowe, o przyszłości

Umrzemy i to czyni z nas szczęściarzy. Większość ludzi nigdy nie umrze, ponieważ nigdy się nie narodzi. Ludzi, którzy potencjalnie mogliby teraz być na moim miejscu, ale w rzeczywistości nigdy nie przyjdą na ten świat, jest zapewne więcej niż ziaren piasku na pustyni. Wśród owych nienarodzonych duchów są z pewnością poeci więksi od Keatsa i uczeni więksi od Newtona. Wiemy to, ponieważ liczba możliwych sekwencji ludzkiego DNA znacznie przewyższa liczbę ludzi rzeczywiście żyjących. Świat jest niesprawiedliwy, ale cóż, to właśnie myśmy się na nim znaleźli, ty i ja, całkiem zwyczajnie.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o śmierci, o przyrodzie, naturze, biologii, o nauce, naukowe

Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i chodzenie do kościoła w niedzielę, jest intelektualnie nieuczciwe.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o umyśle, duszy, o nauce, naukowe