Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj
Józef Piłsudski

Józef Piłsudski o wojnie [ pokaż wszystkie cytaty ]

Józef Klemens Piłsudski, żyjący w latach 1867 - 1935 polski działacz na rzecz niepodległości, polityk, żołnierz i dowódca. Naczelnik Państwa polskiego w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918. Pierwszy Marszałek Polski od 1920; dwukrotnie był premierem Polski (1926–1928 i 1930), twórca tak zwanych rządów sanacyjnych w II Rzeczpospolitej wprowadzonych w 1926 roku w wyniku zamachu stanu, współzałożyciel PPS (Polskiej Partii Socjalistycznej) i Szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).
Józef Piłsudski to: żołnierz, wojskowy; polityk
Narodowość: polska
Data urodzenia: wtorek, 5 grudnia 1876
Data śmierci: niedziela, 12 maja 1935

Wybierz cytaty Józefa Piłsudskiego według kategorii

⇓ ⇓ pokaż więcej kategorii ⇓ ⇓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Zwycięstwo samo nie jest niczym innym, jak złamaniem woli przeciwnej.

strona cytatu
Kategorie: wojskowe, o wojnie

Wy w wojnę beze mnie nie leźcie, wy ją beze mnie przegracie.

strona cytatu
Kategorie: wojskowe, o wojnie
Na temat ewentualnego konfliktu zbrojnego Polski z Niemcami lub Sowietami.

Mając w swym ręku funkcję dowódcy całego wojska, a w tym i duchowieństwa wojskowego, muszę robić także i kwalifikacje. Kwalifikacja moja w stosunku do biskupa Galla wypadła dla niego in minus, nigdy in plus. On był nierobem. Był on buveur et mangeur. Pełen intryg i świństw, zrobił impertynencję Prezydentowi Rzeczypospolitej. Nie mogłem go ani chwili trzymać w wojsku. Lepiej zabić, niż w wojsku trzymać w sprzeczności z honorem.

strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; wspominające; wojskowe, o wojnie
W rozmowie z nuncjuszem apostolskim Francesco Marnaggim na temat wyboru nowego biskupa polowego WP po rezygnacji bp Stanisława Galla.

Łączność w wojsku podczas wojennych wypadków jest taką samą bronią jak armata, karabin maszynowy, jak kuchnia polowa, jak wóz amunicyjny kompanji.(...) Bez łączności bowiem niema i być nie może skoordynowanej pracy wojska, niema złączenia wysiłków krwawych żołnierza dla odniesienia zwycięstwa i krew ludzka leje się darmo, leje się niepotrzebnie, tak jak w jakiejś awanturze karczemnej bezcelowe i bez żadnej korzyści dla celu postawionego wojska szukania zwycięstwa nad nieprzyjacielem. Dlatego też powtarzać zawsze będę, że lepsza jest dobra łączność niż armata, niż karabin maszynowy, niż kuchnia polowa i wóz amunicyjny. Moje określenie, które stale przy grach wojennych powtarzam jest, że wojsko bez pracy nad łącznością staje się zwyczajną dziewką publiczną, szukającą awantur miłosnych po różnych lasach i pagórkach, bez żadnej korzyści dla wojny oprócz zadowolenia rozdziwaczonej pindy.[...] W doświadczeniu z ubiegłej wojny, gdzie byłem zwycięskim Naczelnym Wodzem, wyniosłem smutne wrażenia, że wojska, któremu dowodziłem nie tylko nie robiły i nie czyniły łączności, ale starannie od niej uciekały, tak jakgdyby się lubowały w stanie owej ladacznicy z rozdziwaczonym organem płciowym.[...] Wszystkie doświadczenia wojny z początku 1914 roku, które przestudjowałem, wskazują wyraźnie i jasno, że jazda nie uważała nigdy za stosowne trzymać łączność z kimkolwiek na świecie oprócz sama z sobą, była zatem ideałem wymarzonym tej dziewki publicznej, czyniącej awantury miłosne po różnych kątach bez celu i potrzeby. Wobec tego zaś, że nasza jazda jak dotąd za najwyższą tradycję uważa byłą jazdę rosyjską, która była najwybitniejszą przedstawicielką tego kurwiarskiego kierunku, [...] będę więc musiał obmyślić prawdę o łączności dla jazdy zupełnie ad hoc, zupełnie specjalnie, bez łączenia jej z prawdą o łączności w reszcie wojsk.

strona cytatu
Kategorie: wojskowe, o wojnie
Rozkaz z 27 marca 1929 o łączności (sygn. archiw.: CAW, akta GISZ, tecz. 518/2).

Kielce są wyjątkowo drogie myślom i wspomnieniom wielkiej części legionistów, bo tu był pierwszy pocałunek wojny, bo to był pierwszy krok do awantur naszych girlandy.

strona cytatu
Kategorie: pochwalne; wojskowe, o wojnie
O Kielcach – mieście Legionów.

Dla Polski wolę kilka karabinów maszynowych niż cały stos egzemplarzy Marksowskiego „Kapitału”.

strona cytatu
Kategorie: wojskowe, o wojnie; o sobie

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy.

strona cytatu
Kategorie: wojskowe, o wojnie
Dedykacja dla Żołnierza Polskiego, 24 grudnia 1918 r.

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

strona cytatu
Kategorie: polityczne, o polityce; wojskowe, o wojnie