Jan III Sobieski

Profesje Jana III-ciego Sobieskiego: Król, cesarz lub władca

Jan III Sobieski herbu Janina (1629 - 1696) - król Polski do roku 1674 hetman wielki koronny od 1668 r., hetman polny koronny od 1666 r., marszałek wielki koronny od 1665 r., chorąży wielki koronny od 1656 r.

dodaj autora do ulubionych w menu strony  • Narodowość: Polska  • Data urodzenia: piątek, 17 sierpnia 1629  • Data śmierci: niedziela, 17 czerwca 1696 

Wybierz cytaty Jana III-ciego Sobieskiego według kategorii

Obrazek losujący co 10 minut cytaty Jana III-ciego Sobieskiego

Jan III Sobieski cytat

Poniższy kod obrazka możesz wstawić np. na swój blog albo jako sygnaturkę na forum.


Gdybyś wiedzieć, moje serce, albo imaginować mogła, co się ze mną dzieje, i jako myślę o tobie, i że jednej nie opuszczam minuty, musiałabyś się sto razy we mnie kochać bardziej: bo gdyby tak choć trzecią część czasu darować P. Bogu, nie było [by] świętszego nade mnie człowieka. Wierz temu tak, moja duszo, jako ewangelii i jako największej przysiędze, i żebym pewnie, po wczorajszym się usprawiedliwieniu Częstochową, nadaremno na świadectwo Bożego nie brał imienia, który mię niech skaże tego momentu, jeśli inaczej piszę i myślę. Niechże mi się tedy wzajemnie nagradza od ciebie, moja najśliczniejsza dobrodziejko!

Z listów do Marysieńki - żony Jana III Sobieskiego.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o miłości

Ten sam nieprzyjaciel, któregoś my pobili pod Chocimiem, stoi przed nami. Jesteśmy wprawdzie w obcym kraju lecz nie walczymy dla obcej sprawy. Walczymy za nasz kraj i za chrześcijaństwo, nie dla cesarza, lecz dla Boga.

Z odezwy do żołnierzy przed bitwą pod Wiedniem w 1683 r.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych

Łatwo będzie w Polsce o tureckie konie.

Komentarz po bitwie pod Wiedniem.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych

Przyszliśmy, ujrzeliśmy, a Bóg zwyciężył.

Słowa wypowiedziane do papieża Innocentego XI, po wygranej bitwie nad Turkami pod Wiedniem. Łać.: Venimus, vidimus, Deus vicit.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: wojskowe, o wojnie, o Bogu, Bogach

A więc poświęcę i ofiaruję najdroższej ojczyźnie moje ciało i życie, mienie i krew swoją; pragnę oddać się całkowicie na utrzymanie czci Bożej, na obronę chrześcijaństwa całego, na obsługę tego istotnego przedmurza (bo nienasycona pycha Porty Ormiańskiej to jeno pozostawiła chrześcijaństwu), mianowicie naszej spólnej matki, Korony Polskiej.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o narodach, o Polsce, o sobie