Franciszek Stefczyk

Profesje Franciszka Stefczyka: Naukowiec, ekonomista, pedagog, nauczyciel

Franciszek Stefczyk (1861 - 1924) był nauczycielem, działaczem spółdzielczym i ekonomistą. Współtwórca polskiej bankowości spółdzielczej.

dodaj autora do ulubionych w menu strony  • Narodowość: Polska  • Data urodzenia: poniedziałek, 2 grudnia 1861  • Data śmierci: poniedziałek, 30 czerwca 1924 

Wybierz cytaty Franciszka Stefczyka według kategorii

Głównym źródłem siły i wpływu moralnego jest (…) duch chrześcijańskiej miłości bliźniego, której wyrazem i czynnym zastosowaniem (…) ma być właśnie działalność spółdzielni. A jeśli miłością bliźniego okiełzna się i umiarkuje własne samolubstwo, jeżeli w pracy gospodarczej i zarobkowej dbać nauczy nie tylko o swój interes, lecz o interes i potrzeby swego sąsiada, to taka praca (…) nie będzie dźwigać jednych a poniżać drugich, lecz podnosić ogół.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o ekonomii, o sile

Krzewione gorliwie zamiłowanie oszczędności czyni ludność dzielniejszą, kształci w niej wolę, uczy wstrzemięźliwości i przezorności. Bo oszczędzać, to znaczy wysiłkiem woli zwalczać pokusy ciała, to znaczy rozsądkiem miarkować swoje postępowanie, to znaczy nietylko widzieć to, co się teraz dzieje, ale mieć także oczy otwarte na przyszłość i pamiętać o jutrze. Przez oszczędność rośnie tedy siła i hart moralny narodu, a to znaczy więcej nawet, niż zamożność.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o ekonomii, finansowe