Bronisław Geremek

dodaj autora do ulubionych w menu strony
• Narodowość: Polska
• Data urodzenia: niedziela, 6 marca 1932
• Data śmierci: niedziela, 13 lipca 2008
• Profesje: Naukowiec, Polityk, historyk

Informacje / skrót życiorysu

Bronisław Geremek (1932 - 2008) - historyk, polityk, jeden z premierów III RP, w latach 2000–2001 przewodniczący Unii Wolności, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wybierz cytaty Bronisława Geremka według kategorii

Większą wagę powinniśmy przywiązywać do tego, co stało się elementem wspólnym, który wynikał zarówno z tradycji religijnej i niereligijnej. Takim elementem jest pojęcie osoby ludzkiej i jej godności. Ono może być wyrażone w języku religijnym przez fakt, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga, który oddał się w ofierze ludziom, ale także może być formułowane zasadą, że człowiek jest miarą wszechrzeczy...

Źródło: wyborcza.pl, 22 lipca 2008 r.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: religijne, moralizatorskie, etyczne

Urodziłem się w getcie. Moja rodzina zginęła w getcie. Ja zostałem wybrany po wolnych wyborach, przez wolny rząd, na ministra spraw zagranicznych Polski. Czy to Panu wystarcza?

Odpowiedź na pytanie amerykańskiego dziennikarza o stan antysemityzmu w Polsce. Źródło: pardon.pl z 11 sierpnia 2008 r. (http://www.pardon.pl/artykul/5827/ukryci_zydzi_rzadza_polska_jest_ich_6_milionow)

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o narodach, o Polsce, o sobie

Przyjąłem zasadę, że nie komentuję wystąpień głowy państwa. W polskim porządku demokratycznym istnieje tradycja, że prezydent jest dobrem chronionym. To powinno pociągnąć jednak zasadę, że prezydent korzystający z tej ochrony nie atakuje urzędników i obywateli swojego kraju. Niestety, ta reguła jest traktowana przez prezydenta Kaczyńskiego w sposób wybitnie jednostronny.

Odpowiedź na słowa Lecha Kaczyńskiego o rzekomych wpływach prof. Geremka w polskiej dyplomacji, zamieszczone w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”. Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 10 marca 2007 r.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
cytat o Lechu Kaczyńskim, zobacz cytaty o Lechu Kaczyńskim
Kategorie: o sobie

Nigdy nie pogodzę się z polityką, w której interesy partyjne przesłaniają poczucie dobra wspólnego, a pieniądze i przywileje decydują o zachowaniach politycznych.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: polityczne, o sobie

Niektórzy politycy są przekonani, że komunistyczny układ rządzi gospodarką, mediami i państwem. Uważam, że to paranoidalne. Wszędzie węszy się zagrożenie, a gdy ono nie pojawia się, też uważa się to za dowód.

Aluzja do J. Kaczyńskiego i jego słynnego "układu". Fragment wywiadu dla niemieckiego tygodnika „Die Zeit”, 2 maja 2007 r.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: polityczne, zaczepno-obronne

Korytarzami Parlamentu Europejskiego wolę chodzić chyłkiem. W późnych albo wczesnych godzinach.

O rezultatach swojego wstydu z powodu sytuacji politycznej w Polsce. Źródło: „Przegląd”, 16 maja 2007 r.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie

Jeśli Europa nie będzie miała wspólnej pamięci, to nie będzie miała nic.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o narodach, o Unii Europejskiej, o pamięci

Jest faktem, że środowisko moich przyjaciół, z którymi po 1989 roku zmienialiśmy Polskę, chciało być łaskawe dla wszystkich obywateli. Dać im szansę budowy nowej Polski. Ta druga strona, ludzi dawnego aparatu, z początku się nas bała, że będziemy się mścić. Ale kiedy zobaczyli, że nie pałamy chęcią zemsty, nabrali poczucia pełnego bezpieczeństwa i siły. Zaczęli nomenklaturowo dzielić korzyści, zyski i posady. Żałuję, że do tego doszło, uważam to za oczywistą patologię, pewnie mogliśmy to energiczniej zwalczać. Ale jednocześnie jestem historykiem z zawodu i sposobu myślenia. Lubię porównywać. Zatem kiedy spoglądam na Ukrainę, z którą wiąże nas historia, to widzę kraj pod wodzą gigantycznych magnatów, oligarchów. Spójrzmy na Rosję, na jej autorytarne rządy. Kiedy porównuję, to myślę, że nam się jednak udało. A te wszystkie patologie były ceną transformacji. Należy te nieprawidłowości zwalczać, ale nie metodą gilotyny, ograniczania demokracji.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: życiowe, o życiu, wspominające, o narodach, o Polsce