Andrzej Witold Wajda - to urodzony w 1926 roku polski reżyser teatralny i filmowy, jeden z twórców polskiej szkoły filmowej. Andrzej Wajda był senatorem w I kadencji parlamentu III RP.
Jest bardzo wielu zdolnych i to nie jest problem naszej kinematografii. Istotne są dwie rzeczy. Po pierwsze nasze kino – Polskiej Szkoły Filmowej – wspierała literatura. Robiliśmy filmy na ten sam temat, czy na podstawie tych samych utworów literackich. Dzisiaj to się trochę rozmija. Z drugiej strony kinematografia przestała być kinematografią zawodową, a stała się obszarem natchnionych, zdolnych młodych twórców, którym z kolei za mało pomagają ci, którzy naprawdę potrafią robić filmy.
Źródło: Wywiad w stopklatka.pl (http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=40317), 2007 rok.
Nie ma zbyt wiele postaci kobiecych w polskiej literaturze, która biegnie za czymś innym, więc wszystko, w czym pojawiają się interesujące kobiety, należy pilnie obserwować.
Źródło: wywiad w stopklatka.pl (http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=52514) w 2009 roku.
Polska szkoła filmowa to wojenny temat i neorealistyczna forma. Fascynowaliśmy się włoskim neorealizmem. To było coś nowego: zdjęcia plenerowe, przy naturalnym oświetleniu. Nie znosiliśmy filmów przedwojennych, kręconych w atelier, jak Pani minister tańczy czy Dodek na froncie. Nigdy wcześniej kino w obrębie kultury narodowej nie było tak ważne. Nosiło na sobie ciężar utrzymania tożsamości narodowej.
Źródło: „Magazyn Filmowy SFP”, 2/2007 r.
Próbujemy w jakiś sposób żeby polskie kino łączyło się z Europejskim. I żeby było częścią kina Europejskiego.
Andrzej Wajda o opowiada o przyczynach i celach powstania "Mistrzowskiej Szkoły Filmowej".
Źródło: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,105642,9744756,FPFF__Andrzej_Wajda_o_Mistrzowskiej_Szkole_Filmowej.html